رشته دندان پزشکی در استرالیا


رشته دندان پزشکی در استرالیا

رشته دندان پزشکی بین برنامه های تحصیلی و آموزشی، از برترین رشته های تحصیلی در استرالیا است. قبل از تحصیل در استرالیا باید شرایط بازار کار را ارزیابی کرد. اخذ ویزای تحصیلی کاری نیست که یک شبه انجام شود. برای رسیدن به این هدف، باید بررسی های دقیقی از وضعیت کار و اشتغال به دست آید.

اخذ ویزای دانشجویی استرالیا، توسط شرکت مشاورین آرها به راحتی انجام پذیر است. در همین راستا یکی از کارهای مهمی که انجام می شود، شناسایی رشته های تحصیلی مورد نیاز استرالیا می باشد. برای اینکه بتوانید به دانشگاه های این کشور راه پیدا کنید، زمان زیادی را صرف خواهید کرد. حتی در این دوران می بایست زبان انگلیسی خود را تقویت کرده و مدارک معتبری را کسب کنید.

انتخاب رشته در استرالیا


با توجه به این تفاسیر انتخاب درست و صحیح رشته تحصیلی، موضوع بسیار مهمی است. چرا که در صورت غفلت و اشتباه تلاش چندساله شما از بین خواهد رفت. لیست رشته های تحصیلی در استرالیا، هر ساله از سوی دانشگاه ها اعلام می شود که شرایط ورود به هر کدام از آن ها با دیگری، متفاوت خواهد بود.

دندان پزشکی در بین رشته های تحصیلی مورد نیاز استرالیا در سال 2020 توانسته در صدر جدول باشد. پس اگر به تازگی به فکر اخذ ویزای تحصیلی استرالیا هستید، باید بدانید که دندانپزشکی فرصت مناسبی برای علاقه مندان به این رشته است. بسیاری از مشاوران فعال در حوزه اعزام دانشجو به استرالیا، همگی بر این باورند که رشته های مربوط به حوزه سلامت و بهداشت گزینه مناسبی برای تحصیل هستند.

تحصیل در رشته دندان پزشکی در استرالیا

آشنایی با رشته دندانپزشکی در استرالیا


در ابتدا باید گفت که دندان پزشکی و تمامی تخصص های مربوط به حوزه بهداشت دهان و دندان، از رشته های مورد نیاز استرالیا می باشند. در سال های اخیر توجه ویژه ای به بهداشت و دندان پزشکی  در استرالیا شده است. به طوری که دولت کمک هزینه هایی نیز برای این بخش در نظر گرفته است. همین نکته نیز اهمیت این رشته را بیشتر از پیش کرده و با متقاضیان بیشتری نیز روبرو شده است.

دندان پزشکی نه تنها در شهرهای بزرگ استرالیا، بلکه در شهرهای کوچک نیز از جمله مشاغل مهم می باشد به طوری که در شهرهای درجه  2  نیاز به نیروی کار ماهر و متخصص احساس می شود. هرچه توجه دولت استرالیا به حوزه دندان پزشکی بیشتر شود، در دانشگاه ها نیز توجه بیشتری به مباحث آموزشی می شود و نیاز زیادی به نیروی کار می باشد.

راه های پذیرش گرفتن برای رشته دندانپزشکی در استرالیا


راه های متفاوتی برای تحصیل وجود دارد. طبیعتاً اگر قبل از دانشگاه برای دریافت ویزای دانش آموزی استرالیا اقدام کرده باشید و تحصیل در مدرسه را در این کشور سپری کنید، روش های آسان تری برای تحصیل در دانشگاه برایتان فراهم می شود. با این وجود با دریافت ویزای دانشجویی استرالیا راه تحصیل برایتان ایجاد خواهد شد.

به طور کلی دو راه اصلی برای تحصیل در برترین دانشگاه های استرالیا وجود دارد که در این بخش به آن می پردازیم.

  • راه اول: اولین راه شرکت در آزمون های بالینی و مختص ورود به رشته های دندان پزشکی است. کسانی که دوازده سال مدرسه را به پایان رسانده باشند و مدرک دیپلم و زبان را کسب کنند، می توانند در آزمون ها شرکت کرده و پذیرش بگیرند.
  • راه دوم: این راه برای کسانی است که دیپلم خود را از مدرسه های استرالیا گرفته و رتبه و معدل بالایی دارند، نمره ATAR یکی از راه های ورود به این رشته است. البته چون تعداد متقاضیان زیاد است شانس قبولی از این راه به مراتب کمتر می شود.

رشته دندان پزشکی استرالیا

تأثیر نمره ATAR  در پذیرش از دانشگاه


یکی از راه های ورود به دانشگاه های کشور استرالیا برای کسانی که دانش آموز مدارس استرالیا بوده اند، نمره ATAR  است. این نمره میانگین عملکرد آن ها در دوره کالج است. رشته های پزشکی و دندانپزشکی جز دروسی هستند که نیاز به نمره بالایی دارند.  در صورتی که رشته های دیگر به این گونه نیست.

برای راه یابی به دوره کارشناسی دندان پزشکی حداقل نمره ATAR  می بایست 99.00 باشد. نمره های پایین تر از این عدد، شانس کمتری برای قبولی در این رشته دارند. اما هرچه از نمره 99 بالاتر می رویم به همان اندازه قبولی در رشته های حوزه بهداشت راحت تر خواهد بود.

MDS  در استرالیا چیست؟


MDS  به معنای کارشناسی ارشد رشته دندانپزشکی است. افرادی که دوره کارشناسی رشته های دندان  را در کشورهای دیگر طی کرده اند اگر قصد ادامه تحصیل در استرالیا را داشته باشند، می بایست در شورای دندانپزشکی کشور استرالیا ثبت نام کنند.

پس از این مرحله باید در آزمون MDS  شرکت کنید و درصورت قبولی، می توانید برای ادامه تحصیل وارد دانشگاه شوید. در صورتی که زبان مادری شما انگلیسی نباشد، نیاز دارد تا در آزمون آیلتس نمره 6.5 تا 7 را کسب کنید تا در این دوره پذیرش شوید.

بررسی وضعیت تحصیلی دندانپزشکی


اگر به دنبال این هستید که با تحصیل در استرالیا تبدیل به یک دنداپزشک موفق شوید باید با ماهیت آن در این کشور آشنا باشید. حداقل تحصیلات عمومی 3 سال طول می کشد و تا 7 سال به طول می انجامد. معمولاً بیمه های درمانی هزینه های دندانپزشکی را پوشش نمی دهند و هزینه آن توسط بیماران پرداخت می شود، به همین دلیل هم دندانپزشکی و تمامی تخصص های آن، جز پردرآمدترین مشاغل استرالیا هستند.

شغل دندان پزشکی در استرالیا

شهریه تحصیل در رشته دندان پزشکی در دانشگاه های برتر استرالیا مبلغ قابل توجهی است اما با این حال دانشگاه کاتولیک ارزان ترین دانشگاه برای تحصیل در این رشته می باشد که سالانه حدوداً مبلغ 23000 دلار دریافت می کند.

بررسی بازار کار دندان پزشکان در استرالیا


یک دندان پزشک به طور میانگین 200 هزار دلار در سال درآمد دارد. علاوه بر آن دانشگاه های دندان پزشکی که در استرالیا وجود دارد، همواره جز بهترین دانشگاه های استرالیا بوده و در رتبه بندی جهانی هم جز دانشگاه های برتر می باشند.

همه این موارد نشان می دهد که تحصیل در این رشته برای دانشجویانی که قصد تحصیل در استرالیا را دارند تصمیم بسیار درست و صحیحی است. جراحی دهان جز بهترین حوزه ها و پردرآمدترین بخش های بازار کار می باشد. متخصصان ارتودنسی نیز از بهترین بخش های دندان پزشکی در استرالیا است که برای فعالان این بخش درآمد زیادی را به همراه دارد.

بررسی وضعیت دستیاران دندانپزشکی


دستیاران دندان پزشکی افرادی هستند که در کنار متخصصان مشغول به کار می شوند. بخشی از کار آنان این است که ابزار جراحی را آماده کرده و آن را تمیز کنند و شرایط کار را برای دکتر دندان پزشک فراهم کنند. در بخش های اداری و تنظیم ملاقات ها و تهیه فاکتور نیز وظایفی خواهند داشت.

این افراد نیازی به مدرک تأیید شده از ارگان خاصی را در استرالیا ندارند. آن ها می توانند با گذراندن دوره هایی در کلینیک ها، مهارت کافی را کسب کنند. اما افرادی که در بخش رادیو گرافی کار می کنند باید دوره های این بخش را گذرانده و مجوز کار در بخش تصویربرداری از دندان را گرفته باشند. در غیر این صورت فعالیت آن ها بدون مدرک، غیرقانونی خواهد بود.

کارورزی دندان پزشکی در استرالیا

چگونه می توان به عنوان دندان پزشک در استرالیا کار کرد؟


ابتدا می بایست از یک دانشگاه معتبر پذیرش گرفته و برای اخذ ویزای دانشجویی استرالیا اقدام کنید. به این ترتیب وارد این کشور می شوید و تحصیل شما در مقطع کارشناسی شروع می شود. پس از اتمام دوره لیسانس در برخی از موارد نیاز است تا در دوره های تحصیلات تکمیلی شرکت کرده و نمره لازم را کسب کنید.

قبل از ورود به بازار کار به طور حرفه ای، باید در شورای دندان پزشکی ثبت نام کنید.  عضویت شما باید به طور سالانه باید تمدید شود. همچنین باید حداقل 60 ساعت کارآموزی طی مدت سه سال  را بگذرانند، که شامل شرکت در کنفرانس های مربوط به سلامت دهان و دندان نیز می شود.

دندانپزشکان در استرالیا چگونه نامیده می شوند؟


در استرالیا کسانی که مدرک دندانپزشکی کسب کرده و مجوز کار می گیرند، هم رده پزشکان بوده و قبل از اسم آن ها پسوند Dr  داده می شود. در صورتی که در بسیاری از کشورها این قانون وجود ندارد به دندانپزشکان پسوند Dr  می دهند.

در نتیجه می توان دریافت که در بین تمامی رشته های بهداشتی و درمانی، دندان پزشکی اهمیت ویژه ای دارد، به خصوص در تخصص های بالاتر که مربوط به ارتودنسی و جراحی فک است، از پرمتقاضی ترین رشته ها است که درآمد زیادی دارد.

دانشگاه های دندانپزشکی در استرالیا


همچون رشته پزشکی دانشکده های دندان پزشکی هم جز برترین ها در جهان هستند. درصد زیادی از دانشجویان خارجی به قصد تحصیل در دندانپزشکی تلاش می کنند تا، ویزای تحصیلی استرالیا را دریافت نمایند. تمامی دانشگاه هایی که ارائه دهنده رشته مورد نظر هستند، سالانه برنامه های آموزشی و نحوه پذیرش خود را برای دانشجویان بین المللی اعلام می کنند.

آینده دندان پزشکی در استرالیا

برای پذیرش باید ابتدا چندین موسسه آموزشی را انتخاب کرده و به خوبی شرایط آن ها را مطالعه کنید. سپس باید مدارک تحصیلی را به همراه مدرک زبان و انگیزه نامه ای که تهیه می کنید به دانشگاه ارسال کنید. اگر در مسابقات جهانی شرکت کرده باشید و جز رتبه های برتر قرار بگیرید، به پذیرش شما کمک خواهد کرد.

برترین دانشگاه های دندانپزشکی


همان طور که متوجه شدید دندانپزشکی از رشته های مورد نیاز استرالیا می باشد، به همین دلیل با معرفی دانشگاه های برتر آن می توانید تصمیم درستی در انتخاب دانشگاه و اعزام دانشجو به استرالیا داشته باشید. دانشگاه های برتر دندان پزشکی عباتند از:

  • دانشگاه ملبورن
  • دانشگاه آدلاید
  • دانشگاه سیدنی
  • دانشگاه جیمز کوک
  • دانشگاه کوئینزلند
  • دانشگاه لا تروب

شهریه رشته دندانپزشکی در استرالیا


مراکز آموزشی مختلفی وجود دارند که شهریه های متفاوتی از دانش آموزان می گیرند. اما به طور کلی اگر بخواهیم بررسی کنیم باید گفت که تقریبا شهریه این رشته از 15000 دلار شروع شده و تا 40000 دلار در سال ادامه پیدا می کند.

اگرچه شاید از نظر شهریه رشته گران و سنگینی به نظر برسد اما از آنجایی که دندانپزشکی از پردرآمدترین مشاغل می باشد، تحصیل در آن و صرف این هزینه ارزش دارد، چرا که در آینده بازدهی بسیاری خوبی برای فارغ التحصیلان خواهد داشت.

شرک مشاوران آرها لوگوی سفید

دفتر ایران

آدرس

تهران، شهرک غرب، خیابان ایران زمین، خیابان گلستان

تلفن

8888888

ایمیل

tehran@arhamigration.com

برای اطلاع از آخرین اخبار

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

Australia Office

Address

Level 3, 97 Pirie Street, Adelaide, SA 5000

Phone

0061-423401537

Email

australia@arhamigration.com

به بالای صفحه بردن