بررسی کامل ویزای تحصیلی استرالیا برای دانشجویان


ویزای تحصیلی استرالیا

همان طور که می دانید، کشور استرالیا از مقاصد محبوب برای تحصیل است و سالانه دانشجویان زیادی برای ادامه تحصیل به این کشور می آیند. اما برای اینکه اجازه تحصیل در استرالیا را داشته باشید، باید موفق به کسب ویزای تحصیلی این کشور شوید.

سه نوع اصلی آموزش عالی در این کشور وجود دارد که به مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری متنهی می شود. از آنجایی که برای دریافت ویزای تحصیلی استرالیا شرایط مختلفی وجود دارد، اخذ این ویزا با بهره گیری از مشاورین مجرب راه شما را بسیار هموار می کند. مشاورین ما در شرکت مشاوران آرها برای دریافت ویزای تحصیلی استرالیا همراه شما خواهد بود. پس قدم به قدم با شرایط مختلف ویزای تحصیلی آشنا شوید.

ویزای تحصیلی استرالیا در مقطع کارشناسی


بعد از اتمام دوره تحصیل در مدارس، برای دریافت مدارک آموزش عالی می بایست وارد دانشگاه شوید و در مقطع کارشناسی شروع به تحصیل کنید. اگر قصد دارید تا برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی به کشور استرالیا بیایید ابتدا باید ویزای تحصیلی دریافت کنید.

کشور استرالیا در تمامی رشته های تحصیلی، کیفیت آموزشی بالایی دارد. شما اول باید رشته ای که می خواهید در آن تحصیل کنید را انتخاب نمایید. سپس متناسب با رشته انتخابی خود دانشگاه های مختلف استرالیا را بررسی کرده و با توجه به رتبه هر دانشگاه، شهریه های آن و همین طور خدمات آموزشی که ارائه می دهند دانشگاه را انتخاب کنید.

نحوه ثبت نام در دانشگاه


سپس مدارک تحصیلی و ریز نمرات خود در مقاطع تحصیلی مدرسه را توسط مترجمین ناتی که مورد تائید استرالیا هستند ترجمه کرده و همراه مدارک شناسایی و مدرک زبان به دانشگاه مقصد ارسال کنید. در صورتی که مدارک شما تأیید شود پذیرش از سمت دانشگاه به شما ارسال می شود و می توانید برای ثبت نام اقدام کنید.

ثبت نام در دانشگاه های استرالیا

چگونگی اخذ ویزای تحصیلی بعد از ثبت نام


بعد از ثبت نام در دانشگاه، آن گاه می توانید درخواست خود را برای دریافت ویزای تحصیلی، به اداره مهاجرت استرالیا ارسال کنید. بهتر این است که چند ماه قبل از شروع دوره های آموزشی، درخواست ویزا خود را ارسال کنید چرا که گاهی ممکن است اتفاقات غیرمنتظره‌ای در روند دریافت ویزا پیش بیاید.

ویزای تحصیلی استرالیا در مقطع کارشناسی ارشد


برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد بیش از 40 دانشگاه در سراسر کشور استرالیا وجود دارد. برای تحصیل در این مقطع، ابتدا باید در مقطع کارشناسی با نمرات و معدل خوب فارغ التحصیل شده باشید و سپس مدارک خود را برای گرفتن پذیرش به یکی از این دانشگاه ها ارسال کنید. بعد از پذیرش می توانید برای گرفتن ویزای تحصیلی استرالیا اقدام کنید.

برای دریافت ویزای تحصیلی کارشناسی ارشد باید مهارت زبان شما در هنگام پذیرش تأیید شود، که این موضوع نیازمند کسب نمره لازم، در آزمون های زبان مورد قبول دانشگاه های استرالیا است. همچنین ممکن است برای صدور ویزای کارشناسی ارشد نیاز باشد تا معاینه پزشکی انجام دهید.

ویزای تحصیلی استرالیا در مقطع دکتری


تحصیل در مقطع دکتری در کشور استرالیا این امکان را به شما می دهد تا در دانشگاه های عالی رتبه تحصیل کنید و مدارک معتبری را کسب کنید. دانشجویان دکتری، باید درخواست ویزای استاندارد دانشجویی بدهند. برای درخواست ویزا در مقطع دکتری باید تأییدیه ثبت نام در دانشگاه های این کشور را داشته باشید.

ویزای دانشجویی استرالیا

نکات مهم ویزای تحصیلی در مقطع دکتری


در صورتی که منابع مالی کافی برای تأمین هزینه های دوره تحصیل در زمان تحصیل در مقطع دکتری را داشته باشید، آنگاه می توانید برای دریافت ویزای تحصیلی استرالیا، اقدام کنید. نکته ای که باید قبل از اقدام به دریافت ویزا بدانید این است که، ویزای تحصیلی در مقطع دکتری به صورت تحصیل تمام وقت صادر می شود و امکان تحصیل نیمه وقت برای دانشجویان خارجی وجود ندارد.

مهمترین مزیت درخواست ویزای تحصیلی دکتری این است که به شما این امکان را می دهد تا به صورت مستقیم برای اقامت دائم این کشور اقدام کنید.

ویزای تحصیلی استرالیا و بورسیه تحصیلی


دولت استرالیا سالانه بورسیه های تحصیلی متعددی را برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهد تا به این ترتیب بستری برای تحصیل دانشجویان شایسته در این کشور فراهم شود. این بورسیه ها در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می شود.

بعضی از بورسیه های تحصیلی استرالیا با قصد کمک و حمایت مالی ایجاد شده اند، تا از دانشجویان مقاطع مختلف دانشگاهی حمایت مالی کنند. این بورسیه ها هم از سوی دولت استرالیا و هم از سوی مراکز آموزشی خصوصی ارائه می شوند.

بورسیه های تحقیقاتی


همچنین برخی از بورسیه ها، بورسیه تحقیقاتی هستند که در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری برای دانشجویان این مقاطع امکان فعالیت های تحقیقاتی را فراهم می کنند. هر کدام از بورسیه های تحصیلی استرالیا در زمان های از پیش اعلام شده در طول سال اقدام به پذیرش دانشجو می کنند. شما باید در زمان هایی که اعلام می کنند، مدارک خود را تکمیل کرده و ارسال کنید.

مجموعه ما لیست کامل بورسیه های تحصیلی کشور استرالیا را در اختیار شما خواهند گذاشت. در صورت قبولی در بورسیه های تحصیلی، می توانید برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام کنید.

بورسیه تحصیلی استرالیا

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی استرالیا


به طور کلی ویزای تحصیلی دانشجویی به ویزای " Subclass 500" یا ویزای  500معروف است. در صورتی که قصد تحصیل در مقاطع دانشگاهی را داشته باشید، باید برای دریافت این ویزا، اقدام کنید. از آنجایی که برای اخذ این ویزا، باید مدارکتان کامل باشد، پس به بررسی مدارک لازم آن می پردازیم.

گواهی تأییدیه ثبت نام (CoE)


اولین مدرک مهمی که به آن نیاز دارید، گواهی تأیید ثبت نام شما است. همان طور که می دانید ابتدا باید از یک دانشگاه یا مراکز آموزش عالی پذیرش بگیرد. در صورتی که با پذیرش شما موافقت شود، نامه تأیید ثبت نام برای شما ارسال خواهد شد که ارسال این گواهی به اداره مهاجرت استرالیا برای دریافت ویزای تحصیلی ضروری است.

گذرنامه معتبر و مدارک شناسایی


برای درخواست ویزای تحصیلی استرالیا باید حتماً گذرنامه معتبری داشته باشید. زمانی که درخواست ویزا می دهید باید گذرنامه شما حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد. البته شما بعد از دریافت ویزا و اقامت هم نیاز به گذرنامه معتبر خواهید داشت، پس بعد از درخواست ویزا، در صورتی که اعتبار پاسپورت شما رو به پایان است می توانید برای دریافت پاسپورت جدید اقدام کنید.

همچنین باید در کنار گذرنامه سایر مدارک شناسایی خود را هم ارسال کنید به علاوه عکسی با اندازه عکس گذرنامه تان هم باید جزء مدارک ارسالی باشد.

مدرک زبان انگلیسی


یکی دیگر از مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی استرالیا، ارسال مدرک زبان انگلیسی است. دولت استرالیا مدرک چندین آزمون مختلف زبان انگلیسی را برای صدور ویزا قبول می کند.

البته در صورتی که مهارت زبان انگلیسی شما خوب نباشد و نمره قبولی آزمون را کسب نکرده باشید در چنین شرایطی برخی از دانشگاه ها یا مراکز آموزشی برای شما پذیرش مشروط صادر می کنند تا در مدت زمان مشخصی زبان خود را فراگرفته و سپس برای درخواست ویزای تحصیلی اقدام کنید.

اخذ ویزای تحصیلی استرالیا

اخذ ویزای تحصیلی استرالیا بدون مدرک زبان


همچنین برخی از مراکز آموزشی در صورت نداشتن مدرک زبان به شما پذیرش می دهند و می توانید برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام کنید، اما بعد از ورود به استرالیا ابتدا باید دوره های زبان را بگذرانید و بعد از دریافت مدرک زبان، دوره تحصیلی خود را شروع کنید.

مدارک و گواهی سلامت


برای دریافت ویزای تحصیلی استرالیا باید ثابت کنید که از سلامت کامل برخوردار هستید. به همین خاطر باید گواهی سلامت خود را که توسط یکی از پزشکان مورد تأیید استرالیا صادر شده، همراه مابقی مدارکتان ارسال کنید.

البته گاهی می توان بعد از درخواست ویزا گواهی سلامت را به اداره مهاجرت استرالیا ارسال کرد ولی از آنجایی که این مدرک برای صدور ویزا بررسی می شود پس ارسال به موقع آن روند اخذ ویزا را تسریع می کند.

مدارک اثبات توانایی مالی


برای دریافت ویزای تحصیلی باید اسنادی را به دولت استرالیا ارائه دهید تا ثابت کند شما قادر به تأمین هزینه های خود هستید. این هزینه ها شامل هزینه سفر به کشور استرالیا و برگشت به کشور خودتان، هزینه زندگی و همین طور تأمین هزینه شهریه دانشگاه مورد نظرتان است.

در آخر این نکته را هم اضافه کنیم که برای پرداخت هزینه های ویزای تحصیلی نیاز به یک کارت اعتباری خواهید داشت.
هزینه ویزای تحصیلی استرالیا

هزینه ویزای تحصیلی استرالیا


در حال حاضر هزینه مورد نظر برای دریافت ویزای تحصیلی (subclass 500) بر طبق اطلاعاتی که اداره مهاجرت استرالیا منتشر کرده است به شرح زیر می باشد:

  • هزینه اولیه ویزای تحصیلی 620 دلار استرالیا می باشد.
  • در صورتی که همراه بالای 18 سال داشته باشید نیز مبلغ 420 دلار استرالیا دریافت می شود.
  • برای همراه زیر 18 سال هم 150 دلار استرالیا باید پرداخت کنید.

هزینه های دیگر در دروان تحصیل


برای تحصیل در هر کدام از مقاطع دانشگاهی موظف به پرداخت این هزینه هستید. البته که هزینه های شما تنها به این بخش متنهی نمی شود و باید برای هزینه های زندگی و همین طور شهریه دانشگاه نیز برنامه ریزی دقیقی داشته باشید. تیم ما با توجه به دانشگاه مد نظر شما لیستی از هزینه های زندگی و تحصیل در استرالیا را در اختیارتان خواهد گذاشت.

زمان معمول بررسی درخواست ویزای تحصیلی استرالیا


زمان بررسی ویزاهای تحصیلی به صورت ماهانه به روز شده و برنامه مشخصی را ارائه می کنند. مدارک شما در بخش های مختلف اداره مهاجرت استرالیا بررسی می شود، و بعد از تأیید، ویزا صادر می گردد. برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تقریباً بین 1 الی 2 ماه و برای مقاطع دکتری تا 4 ماه روند بررسی درخواست ویزا طول خواهد کشید.

البته گاهی نقص در مدارک و یا اشتباهاتی در روند ارسال اسناد مختلف ممکن است این روند را طولانی تر  کند. مشاوره صحیح در این باره، از تعویق افتادن در روند اخذ ویزا جلوگیری خواهد کرد.

مدت زمان دریافت ویزای تحصیلی استرالیا

اثبات توانایی مالی برای پرداخت هزینه های زندگی و تحصیل در استرالیا


یکی از کارهایی که برای دریافت ویزای تحصیلی استرالیا باید انجام دهید این است که ثابت کنید توانایی پرداخت هزینه های زندگی و تحصیل در مدتی که در استرالیا هستید را خواهید داشت.

این کار به این دلیل انجام می شود که دولت استرالیا اطمینان حاصل کند تا شما قادر به تأمین هزینه های خود هستید. اثبات این موضوع، استرس در دوران تحصیل را از شما دور خواهد کرد و هم دولت استرالیا نگران تأمین منابع مالی شما نخواهد بود.

ارائه حساب بانکی


شما باید شماره حساب بانکی، به دولت استرالیا ارائه کنید که نشان دهد قادر به تأمین هزینه سفر رفت و برگشت خود به استرالیا و همین طور هزینه های 1 الی 2 سال اول اقامت خود در این کشور هستید. این حساب می تواند به نام شما یا اقوام درجه یک تان باشد.

اثبات داشتن تسلط بر زبان انگلیسی

نمره زبان ویزای تحصیلی استرالیا


برای اخذ ویزای تحصیلی استرالیا باید در زبان انگلیسی مهارت کافی داشته باشید. در صورتی که پاسپورت یکی از کشورهای آمریکا، انگلیس، کانادا یا نیوزلند را داشته باشید نیاز نخواهید داشت تا مدرک زبان ارائه دهید. در غیر این صورت یا باید مدرک زبان از آزمون های برگزاری در کشور استرالیا را داشته باشید و یا در یکی از آزمون های مورد تأیید این کشور نمره قبولی را کسب کرده باشید. حداقل نمره قبولی در 5 آزمون در جدول زیر آماده است.

آزمون زبان انگلیسی

حداقل نمره آزمون حداقل نمره آزمون با دوره 10 هفته ELICOS

حداقل نمره آزمون با دوره 20 هفته ELICOS

IELTS

5.5

5

4.5

TOEFL

46

35

32

CAE 162 154

147

PTE Academic

42 36

30

OET (آزمون ویژه رشته های پزشکی)

A یا B

A یا B

A یا B

مدت اعتبار ویزای تحصیلی استرالیا


مدت اعتبار ویزای تحصیلی با توجه به مقاطع مختلف دانشگاهی متفاوت است به طور کلی مدت اعتبار ویزا ها به شرح زیر است:

مدت اعتبار ویزای تحصیلی در مقطع کارشناسی: بین 3 الی 5 سال

مدت اعتبار ویزای تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد: بین 1 الی 2 سال

مدت اعتبار ویزای تحصیلی در مقطع دکتری: بین 3 الی 4 سال

البته مدت اعتبار هر کدام از این ویزاها با توجه به برنامه آموزشی مراکز آموزشی و دانشگاه ها، ممکن است تغییر پیدا کند و همین طور قابل تمدید باشد.

معرفی دانشگاه های برتر استرالیا


اکثر دانشگاه های استرالیا جزء دانشگاه های برتر جهان هستند که تحصیل در آنها و کسب مدرک تحصیلی اعتبار بالایی در سطح جهانی دارد. در جدول زیر 5 دانشگاه برتر استرالیا معرفی شده است.

نام دانشگاه

شهر رتبه جهانی دانشگاه در سال 2020

رتبه دانشگاه در استرالیا در سال 2020

دانشگاه ملبورن

ملبورن

32

1

دانشگاه ملی استرالیا

کانبرا

50

2

دانشگاه سیدنی

سیدنی

60

3

دانشگاه کوئینزلند

بریزبن

66

4

دانشگاه نیوساوت ولز سیدنی (UNSW)

کنزینگتون

71

5

شرایط کار برای دانشجویان استرالیا


از آنجایی که برای تحصیل در کشور استرالیا باید قادر به تأمین هزینه های خود باشید، دولت این کشور برای دانشجویان خارجی این امکان را فراهم کرده تا بتوانند در کنار تحصیل خود کار کنند و به این ترتیب بخشی از هزینه هایشان را تأمین کنند.

بر اساس قانون وضع شده توسط دولت استرالیا دانشجویان خارجی می توانند در دوره تحصیلی هر ساله خود هر هفته به مدت 20 ساعت به کار پاره وقت مشغول باشند. البته در زمان تعطیلات منعی برای ساعات کاری وجود ندارد.

کار پاره وقت دانشجویی در دانشگاه های استرالیا


یکی از راه های پیدا کردن کار پاره وقت در استرالیا، کار در دانشگاه است. معمولاً در تابلوهای اعلان دانشگاهی که تحصیل می کنید، هر چند وقت یکبار آگهی کار پاره وقت برای دانشجوها، اعلام می شود. این کارها که به کار پاره وقت دانشجویی معروف است می تواند در بخش های کتابخانه، کافه تریا و یا کارهای تحقیقاتی باشد.

شرایط کار دانشجویی در دانشگاه های استرالیا

ویزای تحصیلی و موقعیت کار پس از تحصیل در استرالیا


درصورتی که موفق به اخذ ویزای تحصیلی استرالیا شوید، قوانینی در این کشور وجود دارد که به شما این امکان را می دهد تا پس پایان تحصیل در دوره های مختلف دانشگاهی قادر به کار کردن در این کشور شوید، و بعد از مدتی در صورت دارا بودن مابقی شرایط اقامت دائم این کشور را به دست آورید.

بر اساس ویزای 485 استرالیا شما در صورتی که 2 سال در این کشور تحصیل کرده باشید می توانید 18 ماه تا 4 سال دیگر نیز در این کشور زندگی کنید و در این مدت کار مناسبی پیدا کنید.

علاوه بر این ویزا، ویزاهای دیگری هم وجود دارند که بعد از فارغ التحصیل شدن شما در هر مقطع اجازه می دهند تا بیشتر در این کشور بمانید و بعد از پیدا کردن شغل مناسب ویزای کار دریافت کنید.

شرایط اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در استرالیا


اکثر دانشجویان مایل‌اند تا بعد از تحصیل، امکان اخذ تابعیت کشور استرالیا را پیدا کنند و به کار و زندگی بپردازند. اگرچه تحصیل در کشور استرالیا به شما برای اخد تابعیت کمک خواهد کرد، اما تضمینی برای آن نیست. بعد از اتمام تحصیل در صورتی که دیگر مایل به ادامه تحصیل نباشید می توانید از روش های مختلف درخواست اقامت دائم به اداره مهاجرت و حفاظت از مرزهای استرالیا ارسال کنید تا در صورت دارا بودن شرایط اقامت دائم دریافت کنید.

یکی از کارها این است که همان کار پاره وقت خود را دنبال کرده و اجازه کار بیشتر داشته باشید. همچنین می توانید به منظور کسب تجربه بیشتر به اداره مهاجرت درخواست دهید تا به شما اجازه بیشتری برای ماندن در این کشور صادر کنند، تا پس از مدتی شرایط دریافت اقامت دائم را پیدا کنید.

شرک مشاوران آرها لوگوی سفید

دفتر ایران

آدرس

تهران، شهرک غرب، خیابان ایران زمین، خیابان گلستان

تلفن

8888888

ایمیل

tehran@arhamigration.com

برای اطلاع از آخرین اخبار

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

Australia Office

Address

Level 3, 97 Pirie Street, Adelaide, SA 5000

Phone

0061-423401537

Email

australia@arhamigration.com

به بالای صفحه بردن